czwartek, 18 czerwca 2015

Osadnik egeria (Pararge aegeria).


Osadnik egeria - motyl należący do rodziny rusałkowatych. Dość częsty w naszym kraju szczególnie w lasach liściastych i na leśnych polanach. 
Generalnie ważna jest obecność nasłonecznionych miejsc, czyli takich, jakie lubią najbardziej.
Ciekawe do zaobserwowania są na pewno samce tych motyli, ponieważ wykazują silny terytorializm.

Taki jeden samczyk dla przykładu, zajmuje sobie liść jakiejś roślinki np. młodego buku, po czym bacznie obserwuje wszystko to, co dzieje się wokół niego. Kiedy w granicach jego rewiru pojawi się obcy samiec, właściciel terytorium podlatuje do niego, w rezultacie czego dochodzi między nimi do powietrznej walki. Najczęściej tuż po jej zakończeniu obcy intruz zostaje prędko przegoniony. W międzyczasie takich walk, dobrze jest również  czymś się pożywić. 



Podobnie jak inne motyle, osadnik egeria siada na kwiatach by spijać nektar, ale robi to zdecydowanie rzadziej niż np. klasyczne rusałki czy pazie. Jego ulubione "dania" to sok wyciekający z drzew, woda z kałuż oraz sok z opadłych owoców. W ciągu roku możemy obserwować dwa pokolenia tych motyli. Pierwsze między kwietniem a początkiem lipca, drugie zaś od połowy lipca do połowy września. Później dorosłe motyle giną, a zamiast nich funkcjonują ich gąsienice. Larwy tego motylka żerują na różnych trawach. Z ubarwienia są zielone, przez co bardzo łatwo jest je przeoczyć. Zimują poczwarki, a czasem również gąsienice, ukryte w przyziemnej warstwie roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz