Muchówki



Ciekawa rodzina muchówek, których opisano do tej pory 6 tysięcy gatunków, w Polsce zaś ponad 400. Muchówki z tej rodziny cechują się tym, że wiele z nich chętnie się podszywa pod inne owady, zwłaszcza żądłówki. Dzięki temu liczą na to, że uda im się oszukać potencjalne drapieżniki, zwłaszcza ptaki i często faktycznie im się to udaje. Wiele z nich, to gatunki ciepłolubne, chętnie odwiedzające kwiaty, by pożywić się ich nektarem. Bardziej leśne gatunki, preferują natomiast zlizywanie słodkich płynów, np. spadzi lub soku wyciekającego z drzewa. Zdarza się również, że siadają na ubraniach lub ludzkiej skórze, by spijać pot. Wiele z nich to bardzo pożyteczne muchówki, nie tylko dlatego, że zapylają kwiaty, ale również ze względu na ich larwy, które w większości są drapieżnikami, często polującymi na mszyce. 



Na całym świecie odkryto do tej pory 7 tysięcy, w Polsce natomiast jest ich około 80 gatunków. Ich atrybutami są m.in. ruchliwa głowa, na której są osadzone duże oczy złożone (które jednak nie stykają się ze sobą), oraz silna kłujka. Równie ważne są długie, mocno zbudowane nogi. Wszystko to czyni z nich doskonałych myśliwych. Wszystkie łowiki są drapieżnikami, które polują na latające owady; od muchówek, przez chrząszcze, aż po błonkówki (nawet osy i pszczoły) i mniejsze ważki. Ofiary atakują z zaskoczenia, wyczekując ich na wybranych przez siebie punktach widokowych (czyli na pniach drzew, gałęziach, kamieniach, a nawet ludziach), bądź aktywnie ich poszukując w powietrzu. 




Na całym świecie żyje ich z jakieś 2,5 tysiąca, w Polsce natomiast około 130 gatunków. Ścierwice to przeważnie duże, dość krępe muchówki o niepozornym, szarym ubarwieniu, w czarne dodatki. Podobnie jak plujkowate, czy muchowate, często się pojawiają w pobliżu człowieka, dlatego można je spotkać np. na padlinie, psującym się mięsie czy odchodach. Larwy części z nich rozwijają się właśnie w martwych szczątkach organicznych, ale pozostałe są parazytoidami, atakującymi dżdżownice i inne bezkręgowce.




Duża rodzina muchówek, licząca na świecie blisko 8,2 tys. gatunków. W Polsce mamy ich natomiast ponad 450. Wszystkie są parazytoidami (składają jaja w ciałach innych owadów). Wiele z nich łączy jednak obecność długich, sterczących szczecinek, rozsianych po całym ciele, także na powierzchni odwłoka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz