Pajęczaki


Nieduża rodzina pająków, licząca na świecie kilkaset gatunków, oraz tylko 3 w naszym kraju. Przedstawiciele tej grupy są blisko spokrewnieni z pogońcowatymi. Pod względem wyglądu, są to średnie i duże pająki. Dwa z nich; bagnik przybrzeżny i bagnik nadwodny, należą do największych, krajowych pająków. Ich wielkość przekracza 2, a rozpiętość nóg 8 centymetrów. 


Trzecia co do wielkości rodzina pająków na świecie, licząca ponad 3 tys. gatunków. W Polsce mamy ich natomiast około 50. Przedstawiciele tej rodziny to duże pająki, o kulistych lub owalnych, często masywnych odwłokach. Pod względem ubarwienia, potrafią być bardzo kolorowe, zaś na wspomnianych odwłokach, często mamy różne rodzaje wzorów. U krzyżakowatych występuje silny dymorfizm płciowy. Samica jest z reguły dużo większa niż samiec. Ten ostatni ma z reguły delikatniejszą budowę i wyraźnie mniejszy odwłok. Krzyżaki znane są z tego, że tworzą ogromne, koliste pajęczyny, rozpinane między roślinami i różnymi innymi, stałymi obiektami. Same pająki czyhają ukryte z boku, w tzw. czatowni, lub bezpośrednio na środku sieci.


Rodzina pająków, licząca na świecie około 2400 tys. gatunków, oraz ponad 60 w naszym kraju. Przedstawiciele tej rodziny to średnie oraz duże pająki, o mocnej, krępej budowie ciała. Z przodu głowotułowia znajdują się drobne oczka, przy czym jedna para jest wyraźnie większa niż pozostałe i skierowana dużo bardziej w przód. Pogońce są świetnymi wzrokowcami, co wśród pająków nie zdarza się zbyt często. Ich ciała są porośnięte jasnymi bądź ciemniejszymi włoskami. Z ubarwienia, są raczej niepozorne, głównie brunatne, szarawe, a czasem w barwie piaskowej. Pogońcowate to typowo naziemne pająki, spotykane bezpośrednio na glebie, wśród ściółki czy opadłych liści. Nie tworzą sieci łownych, lecz polują aktywnie. Bardzo ciekawe są obyczaje godowe, w czasie których samce wielu gatunków wykonują specjalne, godowe ruchy, polegające chociażby na machaniu swymi nogogłaszczkami i próbie zaskarbienia sobie przychylności wybranki. Samice tworzą po kopulacji kokony, które wypełniają jajami. Wiele gatunków, przymocowuje kokony do spodów swych odwłoków i zabiera ze sobą, bacznie się nimi opiekując. Przez pewien czas, noszą na swoim grzbiecie również młode pajączki.


Nieduża rodzina pająków, licząca na świecie nieco ponad 500 gatunków oraz 26 w naszym kraju. Ślizguny są bardzo blisko spokrewnione z ukośnikowatymi i ostatnimi czasy coraz częściej łączone z nimi w jedną rodzinę. Od tych „prawdziwych” ukośników różnią się tym, że u większości z nich, wszystkie osiem nóg są podobnej, lub wręcz takiej samej długości. Są przy tym rozstawione na boki oraz mocno spłaszczone, podobnie zresztą jak całe ich ciało. Tak samo jak ukośnikowate, potrafią się poruszać na wszystkie strony. Pod względem ubarwienia są przeważnie niepozorne, szare, brunatne lub czarne. Znaleźć je można głównie wśród roślin zielnych, oraz na pniach drzew, na których to polują aktywnie na różne owady. Nie budują pajęczyn, lecz atakują je z zaskoczenia, bądź aktywnie ich poszukują.


Rodzina licząca na świecie ponad 2100 gatunków oraz blisko 40 w naszym kraju. Pająki te są bardzo charakterystyczne, ponieważ ich ciała są mocno spłaszczone, zaś ich pierwsze dwie pary nóg mocno wydłużone i rozstawione na boki. Dwie kolejne pary są mniejsze i to właśnie one służą głównie do przemieszczania się. Ukośniki potrafią się poruszać nie tylko do przodu, ale także w tył i na boki, zupełnie jak kraby. Ukośnikowate polują na swoje ofiary z zaskoczenia, ukrywając się wśród roślin. Szczególnie chętnie, lubią się czaić na kwiatach i właśnie tam można spotkać kwietnika. Ten poluje na bardzo duże owady, takie jak motyle, czy uzbrojone w żądła błonkówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz