Motyle dzienne

Bielinkowate
Rodzina motyli, licząca na świecie około 1100 tys. gatunków i 17 w naszym kraju. Polskie gatunki są w dużej mierze średniej wielkości, choć zdarzają się też odstępstwa od tej reguły. Większość z nich to gatunki pospolite, występujące w bardzo różnych środowiskach, zarówno dzikich, jak i tych bliższych człowiekowi. Dorosłe chętnie odwiedzają różne kwiaty, by spijać z nich nektar. Gąsienice kilku z nich bywają szkodnikami, ponieważ atakują niektóre z uprawianych roślin krzyżowych, takie jak kapusta, rzodkiew czy chrzan. 

Paziowate
Rodzina motyli licząca na całym świecie 570 gatunków. W dużej mierze gatunki zaliczane do tej rodziny są ciepłolubne i tropikalne przez co w Polsce mamy ich tylko 5 gatunków. Paziowate to motyle o bardzo dużej rozpiętości skrzydeł, często również o atrakcyjnym ubarwieniu, a do tego ich tylne skrzydła bywają również zaopatrzone w charakterystyczne ogonki. Dorosłe motyle możemy najczęściej zaobserwować na kwiatach, z których spijają nektar. Dzięki dużym skrzydłom, są dobrymi lotnikami, duże gabaryty ich ciała sprawiają natomiast, że tuż przed wylądowaniem na mniejszych kwiatach, praktycznie cały czas machają swymi skrzydłami, by nie opaść z nimi na ziemię. Gąsienice mają zwykle maskują ubarwienie, choć często nie ustępują urodzie dorosłym osobnikom. Ich cechą charakterystyczną jest osmederium, czyli narząd w postaci wysuwanych „rogów”, które wydzielają nieprzyjemny, odstraszający zapach.

Powszelatkowate
Rodzina motyli, zwana także karłątkowatymi lub warcabnikowatymi. Na całym świecie opisano ich ponad 3,5 tys. gatunków, w Polsce natomiast 17. Rodzina ta, łączy ze sobą morfologicznie motyle dzienne i nocne, posiadając w sobie cechy zarówno jednych jak i drugich. Ich ciała są przeważnie dość masywne, zaś znajdujące się na nich skrzydła malutkie i trójkątne. W czasie spoczynku mogą je składać tak jak motyle dzienne, lub trzymać częściowo uchylone. Na wielkiej głowie znajdują się duże oczy złożone, czułki, które na końcu są sierpowato zakrzywione, oraz ssawka. Karłątki są aktywne w ciągu dnia. Wtedy też odwiedzają kwiaty, by żywić się ich nektarem, bądź wygrzewają się, przesiadując na większych liściach. Zdarza im się także siadać na ziemi, przy wyschniętych kałużach, by spijać z nich sole mineralne (wiele gatunków motyli praktykuje ten rytuał).

Rodzina motyli, licząca na świecie blisko 6 tys. gatunków i 75 w naszym kraju.  Cechą charakterystyczną rusałek jest pierwsza para nóg, która uległa znacznej redukcji, przez co do poruszania się, wykorzystywane są tylko dwie pary. Rusałkowate, zwane też południcami, możemy spotkać w bardzo różnych środowiskach. Wiele z nich to typowo leśne gatunki, ale mnóstwo z nich pojawia się także w ogrodach czy nawet w miastach. Gąsienice rusałek są przeważnie pokryte różnymi wyrostkami, kolcami itp. Część z nich żeruje na różnych drzewach (wierzby, topole, drzewa owocowe), inne decydują się na rośliny zielne (szczególnie popularna jest pokrzywa).

Rodzina licząca na świecie około 5-6 tys. gatunków, oraz prawie 60 w naszym kraju. Przedstawiciele tej rodziny to małe motylki, których rozpiętość skrzydeł sięga najwyżej 3-4 cm. Przeważnie są bardzo kolorowe, przy czym samce są zazwyczaj dużo barwniejsze niż samiczki. Większość z nich żeruje na różnych roślinach, ale istnieją także gatunki myrmekofilne, czyli żyjące w mrowiskach lub na roślinach, ale pod mrówczą opieką.

1 komentarz: