Ćmy




Potężna rodzina motyli nocnych, obejmująca na całym świecie aż 35 tys. gatunków. W Polsce też ich jest nie mało, bo 409. Nazwa rodziny nawiązuje go gąsienic, które najczęściej posiadają tylko dwie posuwki odwłokowe, zaś one same poruszają się podginając środek swego ciała ku górze i wyprostowując go, przesuwając głowę do przodu, przez co wyglądają jakby odmierzały „kroki.” Ogólnie, jako rodzina, miernikowcowate są aktywne przez cały rok. Niektóre gatunki rozpoczynają swą aktywność późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną i można je niekiedy obserwować nawet w czasie zimowych miesięcy. Wśród nich, często jest tak, że samce mają dobrze wykształcone skrzydła, natomiast u samic są one mniej lub bardziej uwstecznione. 



Rodzina motyli, która powstała stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilka lat temu. W wyniku badań molekularnych i morfologicznych, zostały do niej zaliczone grupy, który wcześniej stanowiły odrębne rodziny (niedźwiedziówki, brudnice), bądź były podrodzinami wciąż istniejących rodzin (wstęgówki, szczerbówki). Na całym świecie jest ich około 2700 gatunków, w Polsce natomiast 110.




Rodzina motyli nocnych, licząca na świecie około 2 tys. gatunków i 19 w naszym kraju. Grupa ta zrzesza w sobie duże motyle o masywnej budowie ciała. Tylko nieliczne z nich mają kolorowe ubarwienie, przeważają te o brunatnym lub szarym, czyli maskującym. Jako dorosłe żyją bardzo krótko i nie pobierają w tym czasie żadnego pokarmu, ponieważ ich ssawka jest uwsteczniona. Korzystają więc z zapasów, które zgromadziły w czasach, gdy były gąsienicami. Barczatki to typowo nocne motyle, dzień zaś spędzają przesiadując na pniach i gałęziach drzew, a czasem również na ścianach budynków. Nocą często im się zdarza przylatywać do światła. Gąsienice barczatek są duże i masywne, podobnie jak dorosłe. Często są pokryte gęstymi włoskami (u niektórych gatunków mogą być parzące). Znaleźć je można głównie na drzewach liściastych i iglastych, rzadziej wybierają rośliny zielne i krzewy.




Rodzina motyli nocnych, licząca na świecie około 1500 gatunków, w Polsce zaś tylko 20. Są to duże, bądź bardzo duże motyle, rozpiętość skrzydeł największych rodzimych gatunków sięga 12-13 cm, co czyni je największymi, rodzimymi ćmami. Ich ciała są przeważnie masywne, zwężające się ku tyłowi, skrzydła natomiast są stosunkowo wąskie. Po całości, budowa ciała zawisaków cechuje się znakomitymi warunkami aerodynamicznymi, umożliwiającymi im sprawne i bardzo szybkie latanie (z prędkością nawet do 65 km/h). Dzięki bardzo długim ssawkom, mogą go pozyskiwać nawet z tych, które mają głębokie kielichy. Niektóre zawisakowate, zwłaszcza nastrosze, mają uwstecznione ssawki i nie pobierają pokarmu. Gąsienice zawisaków, podobnie jak dorosłe owady, potrafią osiągać naprawdę ogromne rozmiary (nawet 13-14 cm). Większość z nich można łatwo poznać po charakterystycznym, zakrzywionym kolcu na końcu ciała.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz