Ważki


Rodzina ważek, licząca na świecie około 160 gatunków. W naszym kraju mamy ich natomiast 8. Jest to grupa ważek o dość delikatnej budowie oraz najczęściej metalicznym zielonym lub niebieskim ubarwieniu. Larwy pałątek rozwijają się głównie w mniejszych zbiornikach wodnych, dlatego dorosłe osobniki można najłatwiej spotkać właśnie w ich pobliżu. Podobnie jak inne ważki równoskrzydłe, pałątki polują głównie na drobne owady, takie jak meszki, ochotki, komary czy mniejsze chruściki. 


Najliczniejsza rodzina ważek różnoskrzydłych. Na całym świecie liczy ponad 1000 gatunków, w Polsce natomiast 22. Przedstawiciele tej rodziny to małe bądź średniej wielkości ważki, o mocnej, krępej budowie ciała. Ważkowate bardzo chętnie przysiadają na roślinach, zwłaszcza uschniętych gałęziach czy wysokich łodygach roślin, z których wypatrują potencjalnego posiłku, w postaci innych owadów. Samce, podobnie jak u innych ważek, są terytorialne, dlatego skupiają swoją uwagę także na potencjalnych rywalach.

Rodzina ważek licząca na świecie około 420 gatunków, oraz 13 w Polsce. Żagnicowate są duże i mocno zbudowane. Żagnicowate są wytrwałymi lotnikami. Wiele z nich spędza całe godziny w powietrzu, bardzo rzadko przysiadając, żeby odpocząć. Swoje ofiary łowią w powietrzu. Ich łupem padają głównie średniej wielkości i duże owady latające. Niektóre z nich (głównie husarze), nie wahają się atakować i pożerać innych gatunków ważek. Żagnice, jako lotnicy długodystansowi, lubią się oddalać od zbiorników wodnych. Trafiają się więc zarówno w głębi lasów, jak również w miastach. Larwy żagnicowatych również są duże i mogą osiągać nawet 5,5 cm. Żyją na dnie zbiorników wodnych oraz pośród podwodnych roślin, gdzie polują na inne bezkręgowce, a także drobne kręgowce (narybek, kijanki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz