Rośliny

Astrowate
Najbardziej charakterystyczną cechą tej rodziny jest budowa ich kwiatów i kwiatostanów. Kwiaty na ogół drobne, zebrane są w kwiatostan zwany koszyczkiem na rozszerzonym szczycie pędu – płaskim lub wypukłym osadniku, przez co powstają bardzo gęste kwiatostany imitujące kwiat, otoczone okrywą listków zwykle łuskowatych. Kielich jest zredukowany, niezielony i przeważnie w postaci licznych włosków. Występują 2 rodzaje kwiatów: kwiaty języczkowe mające koronę o symetrii grzbiecistej i kwiaty rurkowate o symetrii promienistej. Rośliny zielnejednorocznedwuletnie lub byliny. Często w tkankach zawierają inulinę. U wielu gatunków występuje sok mleczny, u niektórych przewody żywiczne. Niemal wszystkie gatunki są owadopylne

Bobowate
 Rodzina roślin należąca do rzędu bobowców. Należy do niej około 9,4% spośród wszystkich gatunków roślin dwuliściennych. Obejmuje w tropikach często rośliny drzewiaste, w klimacie umiarkowanym – głównie rośliny zielne. Symbioza z bakteriami brodawkowymi umożliwia wykorzystanie azotu atmosferycznego. Ewolucja kwiatu motylkowatych idzie w kierunku zrastania się płatków. Pręcików jest 10, ich nitki się ze sobą zrastają i tworzą rynienkę, do której ścieka nektar. Mogą być w ten sposób zrośnięte wszystkie pręciki, lub tylko 9, a jeden, górny jest wolny (np. u grochu). Strąk, suchy, wielonasienny, pękający dwoma szwami.

Bodziszkowate
Bodziszkowate – rodzina roślin należąca do rzędu bodziszkowców. Jej przedstawiciele występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. We florze Polski występują przedstawiciele 2 rodzajów: bodziszek i iglica, niektóre gatunki (np. pelargonii ) są uprawiane jako rośliny ozdobne. 

Dziurawcowate
 Rodzina roślin zielnych i drzewiastych z rzędu malpigiowców. We florze Polski jedynym jej przedstawicielem jest rodzaj dziurawiec. Do dziurawcowatych należą rośliny rosnące głównie w tropikach: zielne, krzewy, drzewa, a nawet liany. Mają one zazwyczaj żółte kwiaty. Kwiat charakteryzuje 4-5 wolnych działek kielicha i 4-5 wolnych płatków korony. Pręcików jest wiele. Opisanych gatunków jest 1350 z czego w Polsce występuje raptem 8. 

Dzwonkowate
Należą tutaj głównie rośliny zielne i krzewy stref umiarkowanych. Kwiaty zazwyczaj duże, promieniste, zbudowane z 5 zrośniętych działek kielicha i 5 zrośniętych płatków korony oraz pięciu pręcików i 1 słupka. U niektórych gatunków z tej rodziny (jasieniec piaskowy, zerwy) widać redukcję rozmiarów pojedynczego kwiatu i skupianie wielu kwiatów w główkowate kwiatostany (co nawiązuje do pokrewnej rodziny - astrowatych). Zostało opisanych 2000 gatunków. W Polsce występuje 22 gatunki, zebrane w 4 rodzaje: dzwonek, jasieniec, zerwa i dzwonecznik

Goździkowate
Przedstawicielami tej rodziny są prawie zawsze rośliny zielne. Występują one zazwyczaj w strefach umiarkowanych obydwu półkul. Mają kwiaty zawsze promieniste, zróżnicowane na kielich i koronę. Są one z reguły pięciokrotne. Ponadto kwiat goździkowatych charakteryzuje obecność jednego słupka i 5 lub 10 pręcików. Liczba rodzajów w Polsce: 28. Natomiast liczba gatunków w Polsce wynosi 98.

Jaskrowate
Gatunki z tej rodziny są prawie zawsze roślinami zielnymi. Występują przede wszystkim w strefach umiarkowanych i chłodnych. Wykazują wiele cech pierwotnych ewolucyjnie, jak np. duża liczba pręcików i słupków, często umieszczonych skrętolegle na dnie kwiatowym, a także okwiat czasem niezróżnicowany na kielich i koronę, a jego płatki niezrośnięte. Niektóre gatunki mają jednak cechę zaawansowaną ewolucyjnie - kwiaty grzbieciste (np. tojady i ostróżki). Pręciki są już zupełnie wykształcone na nitkę i pylnik, a część z nich przekształcona została w nektarodajne miodniki. W Polsce występuje 75 gatunków.

Storczykowate
Storczykowate to druga pod względem liczebności gatunkowej rodzina roślin kwiatowych (po astrowatych). Należą do niej wyłącznie rośliny zielne, rosnące głównie w tropikach, często na innych roślinach (epifity). Kwiaty zaawansowane ewolucyjnie, przystosowane do owadopylności. Prawie zawsze grzbieciste, często o wymyślnej budowie. Kwiat ma sześć płatków, oraz 1 lub 2 pręciki zrośnięte z 1 słupkiem w tzw. prętosłup. Do tej rodziny zaliczamy tropikalną wanilię, dostarczającą cennej przyprawy. W Polsce występuje 51 gatunków.

Szczawikowate
Do szczawikowatych należą rośliny zielne, rozpowszechnione w strefach: tropikalnej i subtropikalnych. Nieliczne gatunki w strefach umiarkowanych. Kwiat złożony z 5 niezrośniętych działek kielicha i 5 niezrośniętych płatków korony. Poza tym 10 pręcików i jeden słupek. W Polsce występują tylko 4 gatunki.

Szczeciowate
Do szczeciowatych wliczamy głównie rośliny zielne, rosnące w Europie, Azji i Afryce. Kwiaty często ułożone w kwiatostany. Okwiat zbudowany z działek kielicha (4-5), płatków korony (4-5). Ponadto 5 lub 10 pręcików i zazwyczaj 2 słupki. W Polsce występuje 12 gatunków.

Szparagowate
Szparagowate – rodzina roślin jednoliściennych. W różnych systemach klasyfikacyjnych roślin do początków XXI wieku była wąsko definiowana, zwykle z jednym rodzajem – szparag. Rośliny te występują na całym świecie poza obszarami okołobiegunowymi. Szparag lekarski jest popularnym warzywem, ale spożywane lokalnie są też rośliny z rodzajów śniedekszafirekkonwalijka i innych. Z różnych gatunków agaw sporządza się napoje alkoholowe, słodziki i wykorzystuje się je, podobnie jak niektóre kordyliny, jako rośliny włóknodajne. Bardzo liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Wiesiołkowate
Do wiesiołkowatych należą z reguły rośliny zielne, często o dużych, barwnych, promienistych kwiatach. Występują w strefach umiarkowanych i w tropikach. Kwiat charakteryzują 4 niezrośnięte działki kielicha i 4 niezrośnięte płatki korony. Pręciki w liczbie 4-8. Słupek dolny. W Polsce występuje 44 gatunków.

Wrzosowate
Przedstawiciele tej rodziny występują na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów suchych. Są to zazwyczaj krzewy, krzewinki lub małe drzewa. Preferują gleby wilgotne i kwaśne. Kwiaty promieniste lub rzadziej - grzbieciste, cztero- lub pięciokrotne. Płatki korony zwykle zrośnięte. Jeden słupek, 2 razy więcej pręcików niż płatków korony. Do wrzosowatych należą rodzaje: borówka i żurawina, a także egzotyczne i ozdobne rodzaje: różanecznik (rododendron) i azalia. W Polsce występuje 13 gatunków.

1 komentarz: