niedziela, 10 maja 2015

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus).


Wierzch jego skrzydeł jest w dużej mierze brunatny, w odcieniach szarości oraz czerni. Dodatkowo znajdują się na nim czarne oczka w szaro-żółtych obwódkach. Na każdym przednim skrzydle samca, w pobliżu wierzchołka znajdują się 2 czarne plamki (choć niekiedy tylko jedna z nich jest dobrze widoczna). W przypadku samiczki mamy tam trzy takie plamki z białymi kropkami pośrodku (w jasnych obwódkach oczywiście). Spód skrzydeł jest mniej więcej w podobnej tonacji barwnej, przy czym na drugiej parze widać pięć czarnych plamek w żółtawych obwódkach. Dodatkowo na środku każdego „oczka” znajduje się biała „źrenica.” Reszta ciała motyla jest ubarwiona w podobny sposób jak skrzydła.
Przestrojnik trawnik to zdecydowanie jeden z pospolitszych motyli, jakie można spotkać na terenie naszego kraju. Bardzo chętnie pojawiają się na obrzeżach lasu, leśnych drogach, a także bardziej otwartych terenach położonych blisko lasów. Przestrojniki fruwają od początku czerwca do połowy sierpnia.


Same przestrojniki trawniki to typowo letnie motyle. Spotkać je można na różnych kwiatach, szczególnie tych fioletowych. Z nich spijają nektar, przy czym są bardzo płochliwe i trzeba się za nimi nieźle naganiać, by móc zrobić im zdjęcie. Podczas spoczynku przeważnie trzymają złożone skrzydła. Robią jednak wyjątki podczas pochmurnych dni, kiedy to zza chmur w końcu zaczyna wychodzić słońce. Wówczas rozkładają się na liściach malin albo paproci i z otwartymi skrzydłami rozgrzewają swoje mięśnie, aby zyskać więcej energii potrzebnej im do sprawnego fruwania. 
A skąd w ogóle nazwa „trawnik?” Tą akurat zawdzięczają gąsienicom. Te mają brązowe, niepozorne ubarwienie, z szarym paskiem pośrodku, oraz białymi liniami po boku. Żerują pośród traw, wśród których naprawdę trudno je znaleźć. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz