poniedziałek, 29 lipca 2019

Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellata).


Tułów szary z szeroką z czarnobrunatną plamą biegnącą przez środek. Odwłok oliwkowobrunatny. Zewnętrzny brzeg przedniego skrzydła z tyłu lekko wycięty. Wierzch przednich skrzydeł od brązowo-szarego po brunatno-oliwkowy, niekiedy z różowym odcieniem.
W pozycji spoczynkowej nastrosz półpawik, w przeciwieństwie do większości zawisakowatych, nie składa skrzydeł wzdłuż ciała, lecz rozkłada je na boki nie ukazując jednak "pawich oczek". Dopiero zagrożony gwałtownym ruchem przesuwa przednie skrzydła do przodu odsłaniając "oczka" na tylnych skrzydłach. Kiwa przy tym odwłokiem do góry i na dół. Odwłok przypomina dziób. Jeśli to nie pomaga półpawik wielokrotnie podnosi i opuszcza przednie skrzydła, co ma imitować mruganie. Motyle te aktywne są nocą, natomiast dnie spędzają przesiadując na korze drzew. Dzięki ubarwieniu skrzydeł stają się mało widoczne dla drapieżników. Ssawkę ma uwstecznioną, przez co jako postać dorosła nie pobiera pokarmu. Kopulacja odbywa się zazwyczaj koło północy. Po rozdzieleniu samice rozpoczynają składanie jaj niemal natychmiast, kontynuując przez cztery lub pięć nocy, z maksymalną aktywnością między zmierzchem a północą. Jaja tych owadów są owalne, bardzo błyszczące, jasnozielone (1,6 x 1,4 mm), przed wylęgiem stają się szarawo białe. Ułożone pojedynczo lub w parach pod liśćmi nie więcej niż 2 m nad ziemią. Jego gąsienice żerują na rozmaitych drzewach liściastych, takich jak wierzby i topole, a także owocowych. 
Gąsienice dorastają do 80 mm, są zielone z ukośnymi smugami na bokach. Charakterystyczny dla gąsienic zawisakowatych róg na końcu odwłoka mają niebieski. W przypadku młodej postaci larwalnej tak do ok 5 mm róg jest blado różowy.
Gąsienice można spotkać od lipca do października, natomiast imago od maja do sierpnia.
Poczwarki mają błyszczący czarnobrązowy kolor. Większość formuje się w glinianej jamce 2-3 cm pod powierzchnią ziemi. Poczwarka jest formą w jakiej nastrosz półpawik zimuje. Występuje na terenie całego kraju dość pospolicie. Ze względu na nocny tryb życia rzadko widywany.


2 komentarze:

  1. Piękny, lubię takie zdjęcia, można się przyjrzeć, jeszcze bardziej docenić. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe zdjęcia, przyroda jest cudowna.

    OdpowiedzUsuń