sobota, 18 marca 2017

Baldurek pręgowany (Leptura quadrifasciata).


Baldurek pręgowany, znany jest również jako pętlak paskowany. Ten przedstawiciel kózkowatych (Cerambycidae) zalicza się do rodzaju Leptura, który liczy sobie w naszym kraju 5 gatunków.  Ten ciekawy chrząszcz osiąga od 1,1 do 1,9 cm. Jest więc całkiem spory, zwłaszcza samiczka, która jest znacznie większa i masywniejsza niż samiec. Dodatkowo samica ma również znacznie krótsze czułki i z jaśniejszymi zakończeniami.
Pod względem ubarwienia, baldurek jest niemal po całości czarny, jedynie na pokrywach skrzydłowych znajduje się łącznie 8, pomarańczowych lub żółtych plamek, których wielkość i kształt bywają bardzo zmienne. Potrafią również zlewać się ze sobą i zanikać. Pospolity w całym kraju. Pojawia się głównie w lasach, szczególnie na obrzeżach i w pobliżu dróg.Dorosłe pętlaki chętnie odpoczywają na liściach różnych roślin, np. malin. Są wówczas dość spokojne i łatwo można się do nich zbliżyć, by zrobić zdjęcie (dopiero dłużej niepokojone mogą odlecieć). Często pojawiają się również na kwiatach, zwłaszcza białych baldaszkowatych, z których zjadają pyłek. Samice można również zaobserwować na stertach martwego drewna (głównie drzew liściastych, takich jak brzoza, osika, olcha, wierzba, topola i inne), czy spróchniałych pniakach, gdzie bywają niezwykle ruchliwe. Są wówczas zajęte szukaniem odpowiednich miejsc do złożenia jaj. Gdy któraś z nich zlokalizuje jakąś dogodną szczelinkę, wówczas wysuwa swoje pokładełko i przy jego pomocy umieszcza w jej wnętrzu jajeczka.


Larwy które się wylęgną, drążą w jego wnętrzu podłużne chodniki, żerując w wilgotnym, rozkładającym się drewnie. Po trzech latach rozwoju, larwa tworzy sobie owalną kolebkę poczwarkową, w której się przeobraża.1 komentarz: