Konik polny Chorthippus to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych. Nazwa pochodzi od określenia skaczącego szarańczaka wydającego dźwięki poprzez pocieranie tylnych nóg o pokrywy. Owady z rodzaju Chorthippus występują w Europie, Azji, Afryce (Afryka Północna i Madagaskar) oraz w Ameryce Północnej.
Wygląd: długość 1,5-2 cm. Szarańczak o niepozornym, niewielkim, brązowym ciele i bardzo silnych tylnych nogach skocznych. Jest to jeden z 10 pospolitych gatunków koników, których dokładne oznaczenie wymaga pewnej wprawy. Koniki bardzo chętnie ćwierkają. Tak jak u wszystkich owadów „śpiew" ma podłoże mechaniczne - aparat dźwiękowy tworzą szereg brodaweczek na wewnętrznej krawędzi tylnych goleni, czyli tzw. smyczek, i zgrubiała żyłka na pokrywach. Regularne pocieranie smyczkiem o pokrywę powoduje powstawanie terkoczących dźwięków. Są to zwierzęta zmiennocieplne, więc wielogodzinne
ćwierkotanie usłyszeć można jedynie w ciepłe dni
Środowisko: ekstensywnie zagospodarowane łąki, pobocza dróg, miedze, brzegi lasów, zadrzewienia śródpolne. Liczebność: szczególnie pospolity w środkowej Europie, ale zanika na przenawożonych łąkach. Rozród: ćwierkają obie płci; samica umieszcza jaja w glebie za pomocą pokładełka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz