piątek, 31 lipca 2015

Rusałka kratkowiec (forma letnia) (Araschnia levana).


Rusałka kratkowiec jest motylkiem o średnich rozmiarach, jego skrzydła osiągają rozpiętość od 28 do 34 mm. Motyle te są dosyć pospolite spotkać je można m.in. na  terenach lasów liściastych i w ich pobliżu. Lubią też miejsca, w których blisko znajdują się cieki wodne w postaci rzek lub rowów.Zwłaszcza efektowne są motyle formy letniej, które często latają gromadnie na skrajach lasów oraz blisko cieków wodnych. 
 Ten okaz miałam przyjemność spotkać na leśnej drodze wzdłuż, której rosło wiele ostrożeni. 


Według mnie motyle te są ciekawe i specyficzne. Co roku wyprowadzają dwa pokolenia, jednak nie byłoby to dziwne gdyby nie to, że pod względem wyglądu są one zupełnie różne, można by pomyśleć, że jest to całkiem inny gatunek. 
Pierwsze pokolenie to pokolenie wiosenne, pojawia się ono w maju. Forma wiosenna w kolorach ceglastych z czarnym, wyraźnym i dość regularnym czarnym rysunkiem skrzydeł.
Aktualnie nie posiadam zdjęć formy wiosennej, ale mam nadzieję, że za rok to się zmieni.
Formę letnią można spotkać w lipcu i sierpniu. Druga generacja tego motyla ubarwiona jest zupełnie inaczej. Skrzydła są brunatne, połyskujące. Od spodu niemal fioletowe. Posiadaj również charakterystyczną wstęgę na skrzydłach w kolorze białym lub lekko kremowym. Wstęga ta widoczna jest zarówno na wierzchu, jak i spodzie skrzydeł.
Rzadko, choć to możliwe, można spotkać skrzyżowanie formy pod względem ubarwienia - wiosennej z letnią.


Motylki te wyróżnia również sposób składania jaj. Samica rusałki kratkowca w przeciwieństwie do innych rusałek nie składa jaj w pakietach lecz tworzy z nich kolumny na spodniej stronie pokrzywy, składające się z kilkunastu jaj, na jednym liściu może być kilka takich kolumn. 
Gąsienice żerują gromadnie na spodniej stronie liścia pokrzywy zwyczajnej, a zaniepokojone natychmiast spadają na ziemię. Po zakończeniu żerowania zwykle opuszczają roślinę żywicielską i oddalają się od niej na odległość do kilku metrów, aby przepoczwarzyć się na źdźbłach roślin, pod kamieniami, na płotach itp. Rusałka kratkowiec zimuje w postaci poczwarki, co również stanowi wyjątek wśród rusałek.

W towarzystwie przestrojnika jurtina.

Wiosną, w poszukiwaniu nektaru, rusałka kratkowiec odwiedza kwitnące wierzby, mniszka pospolitego, podbiał pospolity, wilczomlecz sosnkę, starca wiosennego oraz kwiaty tarnin i innych śliw. Motyle drugiego pokolenia preferują białe kwiaty baldaszkowatych, gustują również w kwiatach sadźca konopiastego, nawłoci późnej i ostrożeni.
Jak widać rusałka kratkowiec jest dość osobliwym motylkiem w wielu kwestiach różniący się od swojej rodziny.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz